Probiotiká sú mikroorganizmy (zdravé baktérie), ktoré sú známe najmä pre svoj vplyv na zdravie tráviaceho traktu. Menej známe sú však účinky probiotík v ústnej dutine - orálnych probiotík. Orálne probiotiká pomáhajú udržiavať zdravé zuby, ďasná, hrdlo a uši a udržujú silný imunitný systém. Jedným z najznámejších a najviac preskúmaných orálnych porbiotík je probiotický kmeň Streptococcus salivarius K12.
Čo je Streptococcus salivarius K12 ?
Streptococcus salivarius K12 je probiotický kmeň produkujúci bakteriocíny salivaricín A2 a salivaricín B, ktoré oba silne pôsobia proti rastu Streptococcus pyogenes, najvýznamnejšieho bakteriálneho pôvodcu, ktorý spôsobuje infekcie hrdla. Úspešne kolonizuje a zotrváva v ústnej dutine, má vynikajúci bezpečnostný profil a znižuje výskyt streptokokovej a vírusovej faryngitídy (zápal hltana). Ukázalo sa, že ľudia s týmto kmeňom S. salivarius K12 v ústnej dutine sú veľmi odolní voči infekciám, ako sú faryngitída, angína, zápal stredného ucha a sekundárne prejavy ako sú: afty, mykózy, stomatitídy a gingivitída.
V jednoduchosti povedané, Streptococcus salivarius K12 je baktéria produkovaná v ústach a horných dýchacích cestách, ktorá má schopnosť bojovať proti infekciám.
Aké sú výhody užívania probiotík, ktoré obsahujú Streptococcus salivarius 12?
Výhody orálnych probiotík sú zrejmé v každej časti úst, pretože zdravý orálny mikrobióm je kľúčom k zdraviu ústnej dutiny.
Orálne probiotiká OROBACTOS:
podporujú zdravú bakteriálnu rovnováhu v celej ústnej dutine
udržujú silný imunitný systém
pomáhajú udržiavať zdravé zuby, ďasná, hrdlo, uši
podporujú svieži dych
pomáhajú pri liečbe áft (kandidóza), zápalu ďasien a stredného ucha
pomáhajú predchádzať rakovine ústnej dutiny
Dobré baktérie v orálnych probiotikách vytvárajú biofilmy, ktoré nahradia biofilmy vytvorené nežiadúcimi baktériami. Tieto nové biofilmy nielen podporujú zdravie zubov a ďasien a zmierňujú zápaly, ale môžu tiež blokovať prístup zlých baktérií k zubnej sklovine alebo ďasnám.
Streptococcus salivarius K12 - niekoľko účinkov na zdravie
Orálne probiotiká Streptococcus salivarius K12 pomáhajú znížiť zápal ďasien
Parodontitída (ochorenie ďasien) je chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje množstvo dospelých. Je spojená s vyššou mierou cukrovky, Alzheimerovej choroby, srdcových chorôb a ďalších. Keď sa u vás rozvinie recesia ďasien, môžete ochorenie iba zastaviť, nie zvrátiť. Preto je také dôležité zastaviť ochorenie ďasien skôr, ako spôsobí trvalé poškodenie.
Orálne probiotiká zlepšujú ochorenia ďasien:
znížením povlaku pod líniou ďasien
menej krvácajúce ďasná
nižším gingiválnym indexom (marker zápalu ďasien)
menšou hĺbkou ďasna
Užívanie orálnych probiotík ako súčasti ústnej starostlivosti môže znížiť zápal, zastaviť krvácanie ďasien a vytlačiť baktérie, ktoré spôsobujú zápal ďasien.
Orálne probiotiká Streptococcus salivarius K12 pomáhajú v boji proti zubnému kazu
Všetci máme v ústach veľa rôznych druhov baktérií. Jedna z najproblematickejších baktérií vo vývoji kazu sa nazýva Streptococcus mutans. S. mutan mení cukor na kyselinu mliečnu, čo vytvára v ústach kyslé prostredie, ktoré vedie k tvorbe kazu a plaku. Orálny probiotický kmeň Streptococcus salivarius K12 spomaľuje rast baktérie Streptococcus mutans a tým pomáha predchádzať zubnému kazu.
Ak podchytíte tento proces na začiatku, môžete niektoré kazy zvrátiť zmenami stravovania a životného štýlu. Ak však zubný kaz neriešite, môže nenávratne poškodiť dentín a sklovinu a bude nutné vŕtanie s výplňou, čistenie koreňového kanálika alebo dokonca extrakcia zubu.
Výskum ukazuje, že probiotiká môžu predchádzať zubnému kazu:
zlepšením imunity ústnej dutiny
produkciou antibakteriálnych zlúčenín na boj proti určitým baktériám spôsobujúcim kaz
zabránením uchyteniu škodlivých baktérií na zuboch
zmenou pH v ústach na zastavenie rastu kazu
zmenou kvality slín na zlepšenie remineralizácie skloviny
Orálne probiotiká Streptococcus salivarius pomáhajú v boji proti aftám
Ústna afta alebo orálna kandidóza je plesňové ochorenie, pri ktorom huba Candida (zvyčajne C. albicans) prerastá a vytvára biele škvrny v ústnej dutine. Výsledkom môže byť pálenie, začervenanie a sucho v ústach. Toto premnoženie húb je bežným príznakom dysbiózy v ústnom mikrobióme.
Najlepší spôsob, ako bojovať proti tomuto stavu, je prestať konzumovať cukry a sacharidy, ktoré vyživujú kvasinky Candida. Spolu so zmenou stravovania môžu vysokokvalitné orálne probiotiká pomôcť predchádzať alebo zvrátiť afty. Zmena stravy zastaví rast kandidy, pretože už nebude mať dostatočný zdroj potravy. Prílev prospešných baktérií z orálneho probiotika vytlačí všetky zvyšné mikróby kandidy.
Štúdia z roku 2020 zistila, že 30 dní užívania orálnych probiotík S. salivarius K12 znížilo príznaky áft. Tiež zlepšilo zápal ústneho tkaniva spôsobený stomatitídou zubných protéz, bakteriálnym premnožením na zubných protézach.
Orálne probiotiká Streptococcus salivarius K12 pomáhajú v boji proti infekciám dýchacích ciest
Respiračné infekcie sú infekcie dýchacích ciest spôsobené rôznymi vírusmi alebo baktériami. Medzi bežné príklady patrí bežná nádcha, sinusitída, streptokok a bronchitída. Orálne probiotiká pomáhajú znížiť riziko týchto respiračných infekcií, najmä u detí.
Orálny probiotický doplnok OROBACTOS obsahujúci probiotický kmeň Streptococcus Salivarius K12 znížil v klinickej štúdii v roku 2018 riziko, že deti dostanú infekciu dýchacích ciest o 76%.
Orálne probiotiká Streptococcus salivarius K12 pomáhajú v boji proti angíne
Angína (tonzilitída) je zápal mandlí, dvoch oválnych vankúšikov tkaniva v zadnej časti hrdla. Orálne probiotiká S. salivarius K12 sú na angínu najlepšie a pomáhajú znížiť aj príznaky opakujúcej sa tonzilitídy.
V štúdii z roku 2020 orálne probiotikum podávané počas 30 dní poskytlo „rýchlu úľavu“ od príznakov rekurentnej tonzilitídy (opakujúcej sa angíny). Výsledkom bolo aj výrazné zlepšenie mikrobiómu horných dýchacích ciest.
Existujú nejaké vedľajšie účinky orálnych probiotík?
Orálne probiotiká sú vo všetobecnosti beznečné a ich výhodou je, že sú pre ľudí „extrémne bezpečné“. Vedľajšie účinky probiotík na črevá zahŕňajú žalúdočnú nevoľnosť a nadúvanie, pri orálnych probiotikách neboli zistené žiadne vedľajšie účinky.
Ak však máte ochorenie, ktoré oslabuje imunitu, ako je HIV/AIDS, rakovina alebo zápalové ochorenie čriev, pred začatím užívania nového probiotického produktu sa vždy poraďte so svojím lekárom a/alebo zubným lekárom.
Deti, seniori a tehotné ženy by sa mali vyhýbať užívaniu vysokých dávok probiotík bez toho, aby sa najprv poradili so svojím lekárom.
Ako dlho trvá, kým orálne probiotiká začnú účinkovať?
V závislosti od závažnosti vašej dysbiózy môžu orálne probiotiká začať účinkovať už za 1 týždeň. Väčšina štúdií o orálnych probiotikách bola vykonaná počas 2-4 týždňov. Štúdie sledujúce vývoj zubného kazu boli dlhšie, od 9 do 12 mesiacov.
Vo všeobecnosti lekári odporúčajú užívať orálne probiotiká ako základnú liečbu 2-3 mesiace.
Ako užívať orálne probiotiká
Najúčinnejšími spôsobmi užívania probiotík sú žuvacie tablety alebo pastilky. Tie umožňujú, aby sa prospešné baktérie dostali priamo na povrch vašich úst, kde baktérie tvoria biofilmy.
Orálne probiotiká Streptococcus salivarius K12 - vedecké štúdie
Spätná analýza pediatrických pacientov (teda detí) s neopakujúcou sa streptokokovou infekciou preukázala, že užívanie S. salivarius K12 znížilo výskyt faryngotonzilitídy (akútna infekcia hltana a mandlí) približne o 90%.
Úloha S. salivarius K12 bola hodnotená pri kontrole streptokokového ochorenia a akútneho zápalu stredného ucha u detí navštevujúcich prvý ročník materskej školy. Randomizáciou (náhodný výber) bolo 222 detí navštevujúcich prvý ročník materskej školy rozdelených do liečenej skupiny, ktorej bola stanovená denná liečba S. salivarius K12 počas 6 mesiacov, a do kontrolnej skupiny, ktorá bola monitorovaná ako neliečená. Počas 6-mesačnej štúdie bol u skupiny detí, ktorým bolo podávané probiotikum S. Salivarius K12, výskyt streptokokovej faryngotonzilitídy približne 3x menší, šarlachu 2x menší a akútneho zápalu stredného ucha približne 2x menší ako u detí, ktorým probiotikum podávané nebolo. Počas 3-mesačného sledovania boli zodpovedajúce miery infekcie 15%, 0% a 12% v liečenej skupine a 26%, 6% a 36% v kontrolnej skupine.
Faryngitída Šarlach Zápal stredného ucha
S podávaním S. Salivarius K12 16% 4% 44%
Bez podávania S. Salivarius K12 48% 9% 80%
Preventívne podávanie S. salivarius K12 deťom s anamnézou opakujúceho sa orálneho streptokokového ochorenia viedlo k značnému zníženiu epizód streptokokových aj vírusových infekcií, zníženiu počtu dní na antibiotickej a/alebo antipyretickej liečbe a zníženiu počtu dní absencie v škole. Prínosy pre deti sa môžu rozšíriť aj na zníženie výskytu nestreptokokových ochorení vrátane tracheitídy (zápal priedušnice), vírusovej faryngitídy (zápal hltana), nádchy, chrípky, laryngitídy, akútneho zápalu stredného ucha a enteritídy (zápal tenkého čreva).
U dospelých s anamnézou opakujúceho sa orálneho streptokokového ochorenia preventívne podávanie S. salivarius 12 znížilo počet epizód streptokokových faryngitíd a/alebo angíny o 80%, s približne 60% znížením výskytu hlásenej faryngitídy počas 6-mesačného obdobia po použití lieku.
Sú teda orálne probiotiká dobré?
Užívanie orálnych probiotík pre zdravie ústnej dutiny nemôže nahradiť ústnu hygienu ani zdravú stravu. Avšak pri použití s inými stratégiami starostlivosti o ústnu dutinu môžu orálne probiotiká poskytnúť významný prínos pre vaše ústne a celkové zdravie.
Zdravie vášho ústneho mikrobiómu ovplyvňuje zvyšok tela spôsobmi, ktorým odborníci ešte len začínajú plne rozumieť. Vaše telo je komplexný systém interakcií, z ktorých žiadna nie je izolovaná od zvyšku tela.
zdroj: entspecialtycare.com, sciencedirect.com, en.wikipedia.org, askthedentist.com, healthline.com